Płyty osb

W związku z rosnącą popularnością płyty osb, zyskała ona sobie zarówno zwolenników jak i przeciwników. Podczas gdy jej wszechstronność pozwala na zastosowanie w wielu dziedzinach, wciąż można spotkać się z wieloma sprzecznymi informacjami na jej temat.

Płyty osb - czym są?

Przede wszystkim należy zrozumieć czym są płyty osb aby w pełni zrozumieć ich potencjał. Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę, że są one zbudowane z wiórów drzewnych ale najczęściej na tym kończy się wiedza.
Tymczasem ich główną zaletą jest nie tylko sam budulec ale sposób jego ułożenia. Płyty osb są przeważnie trójwarstwowe, stworzone z długich, smukłych wiórów, najczęściej sosnowych układanych w sposób orientowany, w przeciwieństwie do np. płyt MFP.
Przynajmniej 70% wiórów w każdej warstwie jest ułożonych wzdłuż jednej osi. Godne uwagi jest to, że w warstwach zewnętrznych są one układane wzdłuż osi głównej (dłuższego wymiaru) a w warstwie wewnętrznej przeciwnie. Taki układ pozwala jeszcze bardziej zwiększyć ich wytrzymałość.

Płyty osb - rodzaje

Wydaje się, że przy wyborze płyty osb ograniczamy się jedynie do jej grubości ale mało kto wie, że występuje ona w różnych rodzajach:
OSB
1 są płytami ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych;
OSB2 to już płyty nośne, też stworzone do warunków suchych;
OSB3 to również płyty nośne, w przeciwieństwie do 1 i 2 radzące sobie w warunkach wilgotnych;
OSB4 natomiast ma wszystkie zalety 3, lecz zwiększono jej zdolność do przenoszenia obciążeń.
Godne uwagi jest również występowanie płyty OSB FIRE, która posiadając zalety 3, jest dodatkowo trudnozapalna.

Płyty osb - wymiary

Najczęściej kupowaną płytą jest przede wszystkim ta o wymiarach 1250mmx2500mm (3,125m²). Podczas gdy na rynku można znaleźć inne (przeważnie 625mmx2500mm), to są one trudniej dostępne. Produkowane są również płyty osb z krawędziami na pióro-wpust, choć są to rozwiązania zdecydowanie droższe.
Ze względu na ich szerokie zastosowanie, płyty osb występują w wielu grubościach. Najczęściej jest to 8,10,12,15,18, 22 i 25mm.

Płyty osb - zastosowanie

Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, łatwą dostępność oraz stosunkowo niski ciężar (około 650kg/m³), płyty osb znajdują zastosowanie w wielu branżach. Bezsprzecznie największe zużycie jest w budownictwie, zwłaszcza szkieletowym, w którym drewniana konstrukcja ścian, stropów i dachu usztywniana jest właśnie za ich pomocą.
Więcej na temat konstrukcji szkieletowych przeczytasz w tym artykule.

W związku z jej niską ceną, wykonawcy chętnie sięgają po nią również przy wznoszeniu tymczasowym konstrukcji, rusztowań i ogrodzeń. Niewątpliwie idealnie nadaje się także do warsztatów, jako posadzka, blaty czy meble narzędziowe.

Płyty osb - formaldehyd - mit 1

Wielokrotnie w naszej pracy spotykamy się z obawami klientów, związanymi z tymi płytami a spowodowanymi szerzeniem się nieprawdziwych informacji.
Mit 1 – Formaldehyd.
Niewątpliwie przy produkcji płyt osb wykorzystuje się spoiwa w postaci różnych żywic syntetycznych. W związku z tym jakiś czas istniało ograniczenie w zastosowaniu tych materiałów wewnątrz przestrzeni mieszkalnych do 1m² płyty na 1m³ przestrzeni. Obostrzenia te dotyczyły poprzednio używanych płyt OSB1 i 2, które jako spoiwa wykorzystywały mocznik formaldehydowy. Obecnie stosowane w budownictwie płyty OSB3 i 4 mają go znikomą zawartość i w związku z tym wymienione ograniczenia zostały zniesione.
Nie istnieje więc żadne realne zagrożenie dla zdrowia związane z użytkowaniem płyty osb. Ponadto nie ma żadnych obostrzeń ograniczających ich ilość w pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu dla ludzi.

Więcej na temat mitu związanego z formaldehydem dowiesz się z jednego z naszych filmów:

Płyty osb - para wodna - mit 2

Mit 2 – Para wodna.
Podczas gdy na stronach internetowych i forach często można spotkać się błędnymi informacjami dotyczącymi szkodliwości OSB, jest jeszcze jeden mit, jaki silnie zakorzenił się w dyskusji na temat tego materiału. Niewątpliwie związany jest z budownictwem szkieletowym i poprawną konstrukcją ściany a odnosi się do procesu dyfuzji pary wodnej. Próżno szukać w tych dyskusjach merytoryki, bo i zagadnienie jest złożone.
W przeciwieństwie do poruszonego wcześniej tematu formaldehydu, tutaj kwestia dotyczy wielu aspektów, jak zjawiska wilgotności względnej, punktu rosy czy parametru oporu dyfuzyjnego materiałów budowlanych. Wystarczy jednak pierwszy rzut oka na kartę techniczną płyty osb, żeby zobaczyć, że nie stanowi ona dla pary wodnej takiej bariery aby mogła powodować problem z wilgocią w środku ściany.

Zachęcamy do zgłębienia tematu, który bardzo szczegółowo omówiliśmy w serii filmów na naszym kanale YouTube.

Więcej na temat mitu związanego z parą wodną dowiesz się z jednego z naszych filmów:

Płyty osb w naszych konstrukcjach

Przy realizacji naszych zleceń, jako warstwę nośną i usztywniającą konstrukcję podłogi, stropu i dachu, wykorzystujemy płyty OSB3 12mm, których wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz zwiększona odporność na wilgoć sprawia, że są idealne do tego zadania.
Choć oferowane przez nas domy mają w standardzie wykończenie elewacji drewnem, to jeśli ostatecznym wykończeniem ma być styropian i tynk, dajemy możliwość pokrycia ścian płytą OSB3 12mm. Materiał ten po zastosowaniu folii wiatroizolacyjnej i stelaża dystansującego idealnie nada się do do tego rozwiązania, bez obawy o zdrowie użytkowników jak i żywotność konstrukcji.

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!