Dom bez pozwolenia, dom na zgłoszenie

Wiele osób odstrasza wizyta w urzędach i załatwienia administracyjne. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem prawo często bywa zawikłane a wypełnianie rozmaitych wniosków potrafi nas zniechęcić.
Dom bez pozwolenia, inaczej dom na zgłoszenie to rozwiązanie zdecydowanie szybsze i łatwiejsze z punktu widzenia inwestora. W odróżnieniu od budowy domów w oparciu o pozwolenia na budowę oraz  na zgłoszenie ale z pełnym projektem architektonicznym, tutaj pozwala się nam wznieść niewielkie powierzchniowo budynki ale w szybszy sposób ze zdecydowanie uproszczoną dokumentacją.

Dom bez pozwolenia, dom na zgłoszenie - jaki grunt?

Masz już wybrany projekt i zastanawiasz się co z nim zrobić dalej? Przede wszystkim musisz sprawdzić czy Twój grunt pozwala na realizację na nim tej inwestycji.

Sprawdź naszą ofertę domków na zgłoszenie!

Domki zgłaszane jako budynki rekreacji indywidualnej (w skrócie BRI) mogą być budowane na gruntach gdzie jest to dozwolone. Są to zazwyczaj działki ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe), rzadziej takie, przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Niestety rodzajów gruntów i ich docelowego przeznaczenia jest multum, dlatego każdorazowo należy udać się do urzędu odpowiedniego dla gminy, gdzie planowana jest inwestycja. Tam dostaniemy szczegółowe informacje odnośnie tego czy działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni. Taki plan pozwala w prosty sposób określić co i w jaki sposób może być wybudowane.
Budynki gospodarcze zazwyczaj są dozwolone na większej ilości gruntów a wynika to z faktu, że celowość ich budowy jest inna. Są potrzebne praktycznie w każdym gospodarstwie i przy każdym domu. Tutaj również należy skonsultować to z odpowiednim urzędem, który poda nam szczegółowe informacje.

Więcej na temat MPZP i sprawdzania gruntów jest przedstawione w jednym z naszych odcinków na kanale YouTube:

Polecamy również obejrzeć odcinek dotyczący odrolnienia gruntu i warunków, jakie musi spełnić:

Dom bez pozwolenia, dom na zgłoszenie - niezbędne dokumenty

Twój grunt spełnia wymogi do budowy domu na zgłoszenie. Masz wybrany pasujący Ci projekt… i co dalej? Potrzebujesz załatwić dwie rzeczy:
– mapkę sytuacyjną aby przy składaniu wniosku pokazać na niej gdzie chcesz umiejscowić budynek
– wniosek z urzędu, który należy wypełnić aby móc wybudować dom na zgłoszenie.

Sprawdź naszą ofertę domków na zgłoszenie!

Reszta dokumentacji powinna być dostarczona wraz z wybranym projektem. Są to niezbędne rzuty, przekroje i widoki, na których będą zaznaczone istotne wymiary obiektu.

Więcej na temat wymaganych dokumentów przeczytasz w tym artykule. 

Każdy klient, po wybraniu domku z naszej oferty i uzgodnieniu położenia otworów drzwiowych i okiennych, dostanie spersonalizowaną dokumentację. Należy dołączyć ją do wypełnionego wniosku z urzędu wraz z mapką. Jesteśmy do dyspozycji inwestora przez cały ten proces i w razie komplikacji czy pytań służymy wiedzą i wsparciem.

Dom bez pozwolenia, dom na zgłoszenie - milcząca zgoda

Wszelkie sprawy administracyjne należy załatwiać przed rozpoczęciem robót. Od momentu złożenia kompletu dokumentów, urząd ma 21 dni na to aby wyrazić ewentualny sprzeciw. Jeśli w procesie sprawdzania dokumentów wyjdą nieścisłości, to inwestor zostaje wezwany do ich wyjaśnienia lub poprawienia i od tego momentu bieg 21 dni zaczyna liczyć się ponownie. 
Gdy wszystko przebiega pomyślnie to nie dostaniemy żadnego powiadomienia. Po określonym czasie, jeśli nie nastąpi odzew, możemy zacząć budować. Jest to tak zwana “milcząca zgoda”.
Możemy też przed upływem 21 dni skontaktować się i zapytać czy wszystko przebiegło pomyślnie i można budować. Warto też udać się do urzędu po pisemne potwierdzenie niewniesienia sprzeciwu.
Po upłynięciu terminu (lub wcześniej, gdy dostaniemy informację o pozytywnej akceptacji wniosku) można rozpocząć prace budowlane.

Warto nadmienić, że można spotkać się czasem (zwłaszcza na działkach ROD) z brakiem wymogu zgłaszania budowy domku do 35m² lub budynku gospodarczego do 35m². Wtedy od razu przystępuje się do realizacji projektu. Doradzamy jednak każdorazowo sprawdzać czy nie jest to konieczne.

Dom bez pozwolenia, dom na zgłoszenie - w naszych realizacjach.

Dokładamy wielkich starań aby wszystkie z oferowanych domków spełniały wymogi prawne. Bardzo często można spotkać się z projektami, których realizacja grozi konsekwencjami dla inwestora w postaci kar lub nawet konieczności rozbiórki.

Więcej na temat wymaganych prawnych w domkach na zgłoszenie przeczytasz w tym artykule. 

Do każdej inwestycji zapewniamy niezbędne dokumenty projektowe, które tworzymy z uwzględnieniem indywidualnych wymogów inwestora.
Dbamy o naszych klientów i zapewniamy im wsparcie przez cały proces budowy. Wiemy jak trudnym i stresującym przedsięwzięciem może być realizacja tak dużych inwestycji dlatego z chęcią odpowiemy na pytania i pomożemy rozwiać ewentualne wątpliwości. 

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!