Fundament punktowy pod domek drewniany

Niewątpliwie fundament punktowy pod domek drewniany, jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Podczas gdy inne rozwiązania przodują przy budowach większych domów, w tym przypadku od wielu lat główne rozwiązanie pozostaje niezmienne.

Fundament punktowy, tradycyjny i płyta fundamentowa

W budownictwie najczęściej można spotkać się z domami posadowionymi na fundamencie tradycyjnym, opartym na ławach i ścianach fundamentowych. Drugim rozwiązaniem jest płyta fundamentowa, która w przeciwieństwie do poprzednika, opiera dom na dużo większej płaszczyźnie. Pozwala to na budowę w trudniejszych warunkach glebowych ale jest przeznaczone głównie dla lekkich konstrukcji. Jest to też rozwiązanie najdroższe, co z pewnością zmniejsza jego sensowność przy tanim domku drewnianym.
Niewątpliwie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku fundament punktowy, który spośród wymienionych sposobów posadowienia konstrukcji jest najtańszym i najłatwiejszym do wykonania.

Więcej na temat rodzajów fundamentów dowiesz się z jednego z naszych filmów:

Fundament punktowy - czym jest?

Z pewnością jest to specyficzne rozwiązanie. W przeciwieństwie do pozostałych sposobów, opiera dom jedynie w wybranych miejscach, które przenoszą ciężar budynku na grunt.
Wymaga to przemyślanej konstrukcji podłogi i ścian, ponieważ muszą uwzględniać punktowe podparcie a nie obwodowe, jak w przypadku ścian fundamentowych czy płyty.
Często fundament punktowy pod domek drewniany jest tworzony za pomocą bloczków betonowych lub nawet płyt chodnikowych. Choć wydaje się to rozwiązaniem wystarczającym i trwałym to z pewnością takim nie jest. Posadowienie budynku nawet lekkiego, wymaga usunięcia wierzchniej warstwy ziemi (podobnie do innych fundamentów) oraz uwzględnienie strefy przemarzania gruntu.
W związku z tym fundament punktowy pod domek drewniany powinien być oparty o słupy, wylane w głębokich odwiertach, zazbrojone i wypuszczone co najmniej kilkanaście cm ponad grunt.
Więcej na temat drewnianych konstrukcji szkieletowych przeczytasz w tym artykule.

Fundament punktowy - strefa przemarzania gruntu

Ze względu na klimat w jakim żyjemy, przy budowie domu należy brać pod uwagę długie, nieustępujące zimy. W związku z tym fundament musi uwzględniać zamarzającą w gruncie wodę. Ta – jak wiadomo – zmieniając stan skupienia na stały zwiększa swoją objętość a ponieważ nie jest ściśliwa, to potrafi podnieść nawet ciężkie konstrukcje.
Z tego względu cała Polska pokryta jest mapą pokazującą poniżej jakiej głębokości należy posadowić budynek aby nawet przy największych mrozach nie mieć problemu. Zbagatelizowanie tego zagadnienia może doprowadzić do sytuacji w której część naszego budynku mocno się podniesie, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do zawalenia konstrukcji.

Więcej na temat głębokości fundamentu punktowego dowiesz się z jednego z naszych filmów:

Fundament punktowy - wykonanie

Przede wszystkim fundament punktowy pod domek drewniany polega na zrobieniu co najmniej kilkunastu odwiertów. W naszej firmie wykorzystujemy świder spalinowy i jest to niewątpliwie rozwiązanie najlepsze, w zestawieniu z odwiertami ręcznymi.
Ponieważ trzeba zejść poniżej strefy przemarzania gruntu, to muszą być wykonane na głębokość około 1m (zależnie od położenia działki w Polsce). Wystający fragment słupów robi się z drewnianych szalunków lub tekturowych, dostępnych w sklepach budowlanych. Ze względu na konieczność ochrony drewnianej konstrukcji podłogi, filary powinny wystawać minimum na kilkanaście cm.
Odwierty oraz szalunki wypełnia się betonem. W związku z tym najlepiej zamówić beton towarowy klasy C12/15 lub C16/20 i po zalaniu zawibrować go. Do każdego słupa należy włożyć 3-4 pręty zbrojeniowe
∅10mm lub ∅12mm, co z pewnością zwiększy ich trwałość.

Fundament punktowy w naszych realizacjach

Fundament punktowy w domkach drewnianych oferowanych przez naszą firmę jest wykonywany w cenie. Liczba słupów podana jest w opisie każdego domku z naszej oferty. W związku z realizowaniem przez nas zleceń w rejonie małopolski, fundament robiony jest na głębokość ponad 1m. Każdy ze słupów podczas wykonywania wibrujemy i zbroimy a przed montażem konstrukcji drewnianej izolujemy masą bitumiczną oraz specjalną folią fundamentową.

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!