Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk

Praktycznie każdy na początku swojej przygody z budownictwem spotyka się z trudnym wyborem, w jakiej technologii wznieść swój dom. Wydaje się, że metoda tradycyjna, murowana, przeważa w Polsce, jednakże dom szkieletowy coraz częściej jest wybierany przez inwestorów.
Decyzje podjęte na tym etapie rzutują na wiele aspektów, nie tylko kwotę zakupu. Z pewnością równie ważna jest późniejsza eksploatacja i w na tej płaszczyźnie widać największe różnice między tymi technologiami.

Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk - czym są?

Podczas gdy domy murowane opierają się na ciężkiej, litej konstrukcji, dom szkieletowy czy też dom kanadyjczyk swoją wytrzymałość zyskują dzięki przemyślanemu i przeliczonemu wytrzymałościowo szkieletowi. Godne uwagi jest to, że powstają one nie tylko z drewna ale również i stali, choć to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i rzadziej spotykane.
Słupki nośne o małych przekrojach (przy drewnie najczęściej 14,5cm x 4,5cm), są rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów i zespolone płytami konstrukcyjnymi. Taka bryła, pomimo swojej małej wagi, jest wystarczająco sztywna aby przeciwstawiać się warunkom atmosferycznym oraz obciążeniom związanym z jej eksploatacją.

Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk - projekt

W przeciwieństwie do domów murowanych, dom szkieletowy wymaga szczegółowego projektu konstrukcji. Najczęściej stosowane przekroje, rozstawy i rozwiązania są od dawna znane, przeliczone i sprawdzone. Jednakże w przeciwieństwie do technologii tradycyjnej, dom kanadyjczyk nie jest tak odporny na błędy wykonawcze.
Z tego względu projekt oraz montaż powinna wykonywać firma dobrze znająca te zagadnienia. Pozwoli to na długą i bezpieczną eksploatację domu oraz oszczędności, które przede wszystkim związane są z przemyślanym projektem i wykorzystaniem dokładnie tyle drewna ile to konieczne, bez zbędnych przezbrojeń.

Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk - fundament

Z pewnością dom szkieletowy jest konstrukcją lekką, co pozwala na oszczędności w kwestii fundamentu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa, która – przy odpowiednim wykonaniu – zapewnia równą płaszczyznę do wznoszenia lekkich ścian. Jest to jednak rozwiązanie drogie, choć niosące za sobą korzyści. Niewątpliwie największą z nich jest stworzenie podstawy posadzki wraz z fundamentem, co bardzo przyspiesza prace.
Innym rozwiązaniem, które można spotkać chociażby w naszych konstrukcjach, jest fundament punktowy. Ten sposób posadowienia budynku opiera go na betonowych słupach, wylanych w odwiertach i wystających ponad grunt. Na nich układa się drewnianą konstrukcję podłogi, wypełniając izolacją. Rozwiązanie to pozwala bardzo szybko wznieść bryłę, bez konieczności używania koparki i wykorzystywania dużych ilości betonu. Jest to też rozwiązanie najtańsze i najsensowniejsze, zwłaszcza przy małych powierzchniowo domach.
Więcej na temat fundamentu punktowego przeczytasz w tym artykule. 

Polecamy oglądnąć odcinek na naszym kanale youtube, w którym porównujemy rodzaje fudamentów:

Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk - konstrukcja ścian, nadproży i stropu

Bezsprzecznie dom kanadyjczyk należy wykonywać z certyfikowanego drewna konstrukcyjnego C24. Taki budulec daje pewność trwałości domu. Słupki z niego wykonane należy scalać płytami konstrukcyjnymi i choć rozwiązań jest wiele, najczęściej używaną do tego jest płyta OSB3 o grubości 12mm.
Więcej na temat płyt OSB przeczytasz w tym artykule.

Ściany
Konstrukcja ściany zakłada rozstaw pionowych desek w odległości 40cm, 60cm, lub 80cm. Przy przekroju słupków 14,5cm x 4,5cm i domu z poddaszem użytkowym wykorzystuje się 2 ostatnie rozstawy. Niewielkie konstrukcje o małej wysokości wznosi się w oparciu o rozstaw 80cm i taki też wykorzystywany jest w wykonywanych przez nas domach.
Nadproża
Bardzo istotne jest odpowiednie skonstruowanie nadproży nośnych. Tworzy się je układając na sztorc 2-3 deski pomiędzy słupkami i podpierając je na końcach dodatkowymi wzmocnieniami. Wszelkie wymiary są dobierane w oparciu o odległości pomiędzy podporami. Im szersze drzwi czy okno, tym mocniejsze musi być nadproże. W domu szkieletowym są one jednak tworzone wraz z konstrukcją ściany, w odróżnieniu od murowanego, gdzie wymagają osobnego zaszalowania, zbrojenia i zalania betonem.
Strop
Niewątpliwie jedną z największych oszczędności niesie tworzenie stropu. Rozstaw desek zazwyczaj jest taki sam jak przy ścianach, lecz zwiększa się ich grubość lub podwaja ilość dla zmniejszenia efektu ugięcia pod obciążeniem. W domu murowanym ten element konstrukcji wymaga ogromnych ilości szalunków, podpór, stali zbrojeniowych oraz betonu, co jest czasochłonne i kosztowne. Dom kanadyjczyk natomiast ma etap tworzenia stropu (lub antresoli) wykonany w kilka godzin, zaraz po postawieniu ścian nośnych.
W naszych konstrukcjach ten element ma grubość 14,5cm, co pozwala uzyskać więcej przestrzeni i wyższe pomieszczenia (sprawdź szczegóły w
ofercie). 

Zdjęcia nadproży w domu szkieletowym

Dom szkieletowy, dom kanadyjczyk - zalety i ceny

Prawdopodobnie największą zaletą jaką ma dom kanadyjczyk, jest jego izolacyjność cieplna. Już sam budulec, jakim jest drewno, daje doskonałe parametry. Pomiędzy słupki w podłodze, ścianie i dachu, najczęściej wkłada się wełnę, co tworzy świetną barierę dla ucieczki temperatury z domu.
Podczas gdy domy murowane wznosi się najczęściej minimum przez 2 sezony, dom szkieletowy da się postawić zdecydowanie szybciej. Prócz tworzenia fundamentu nie ma przerw technologicznych wydłużających pracę.
W związku z rozwiązaniami technologicznymi ściany w domach szkieletowych są zdecydowanie cieńsze niż w murowanych. Przede wszystkim w domach na zgłoszenie jest to istotne, ponieważ pozwala uzyskać dużo więcej przestrzeni mieszkalnej w środku.
Koszt wzniesienia konstrukcji szkieletowej jest zdecydowanie mniejszy a wiąże się to ze stosunkowo tanim budulcem. Jednakże do zaprojektowania jej i poprawnego montażu potrzeba fachowców. Podczas gdy firm budujących domy murowane jest wiele, to tych zajmujących się wznoszeniem kanadyjczyków już nie. Rzutuje to na wyższą cenę robocizny niż przy technologii tradycyjnej, lecz wciąż jest to rozwiązanie tańsze.
Sprawdź naszą ofertę!

Domy szkieletowe w naszych realizacjach

W projektowanych przez nas domach opartych o drewniany szkielet, wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane drewno konstrukcyjne klasy C24, suszone komorowo. Każda deska przechodzi proces czterostronnego strugania i fazownia krawędzi.
Każda konstrukcja jest projektowana w 3D, w oparciu o sprawdzone i wytrzymałe rozwiązania. Pozwala nam to wznosić bezpieczne domy, na bazie przemyślanych i dopasowanych do klienta projektów.

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!