Drewno konstrukcyjne

Na pierwszy rzut oka można by założyć, że przecież drewno – to drewno.
Różni się nazwą, usłojeniem, barwą, twardością i ceną ale dla wielu ludzi na tym kończą się jego parametry.
Jeśli jednak rozpatrujemy ten materiał pod kątem budowlanym, to należy spojrzeć na drewno konstrukcyjne nie tylko przez względy estetyczne ale również (a raczej przede wszystkim) wytrzymałościowe.

Drewno konstrukcyjne a budowlane

W składach budowlanych często można znaleźć drewno z przeznaczeniem budowlanym, jednak nie jest to produkt, z którego można wznosić konstrukcje nośne. Przyczyna jest prosta – choć oferowane tam drewno ma swoją wytrzymałość, to nie jest ona określona. Nie da się więc stwierdzić jakie obciążenia może przenieść. Z powodzeniem nada się na szalunki, proste konstrukcje, stelaże, tymczasowe rusztowania, wzmocnienia czy – po odpowiedniej obróbce – elementy mebli.

Drewno konstrukcyjne - certyfikat

Jeśli naszym celem jest wzniesienie konstrukcji szkieletowej musimy zaopatrzyć się w certyfikowane drewno. Jest ono sprzedawane przez tartaki oraz firmy specjalizujące się w sprzedaży tego materiału. Nie jest prawdą, że drewno z tartaku nie może być certyfikowanym drewnem konstrukcyjnym. Jeśli tylko ma je w swojej ofercie i zatrudnia odpowiedni personel zdolny do wyselekcjonowania desek, to bez problemu przy zakupie dostaniemy certyfikat. Będzie on gwarantował, że dane drewno konstrukcyjne spełnia odpowiednie dla swojej klasy parametry wytrzymałości.
Więcej na temat konstrukcji szkieletowych przeczytasz w tym artykule.

Drewno konstrukcyjne - klasy wytrzymałości

Zależnie od potrzeb można poszukiwać drewna o różnych wytrzymałościach ale im są one wyższe, tym mniejszy % surowca będzie go spełniał. Rzutuje to oczywiście na cenę ale również dostępność. 
Najczęściej spotykane jest drewno konstrukcyjne klasy C24. Jest ono szeroko używane do budowy domów szkieletowych i w ogromnej większości przypadków w pełni wystarczające. Drewno konstrukcyjne C24 ma wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien aż 21MPa, co daje około 214 kilogramów na każdy centymetr kwadratowy! 

Więcej na temat wytrzymałości materiałów na ściskanie dowiesz się z jednego z naszych filmów:

Drewno konstrukcyjne - wilgotność

Nie od dziś wiadomo, że do budowy najlepiej wykorzystywać drewno, które jakiś czas schło. Jest to jednak proces bardzo powolny (trwający lata) i mający swoje ograniczenia. Przy schnięciu na powietrzu drewno bardzo wolno będzie obniżało swoją wilgotność i nigdy nie będzie ona niższa od średniej wilgotności powietrza.
Dlatego drewno konstrukcyjne, na skalę przemysłową, suszy się komorowo. Specjalne warunki przyspieszają proces do kilku tygodni a sterowany komputerowo przebieg schnięcia pozwala obniżyć wilgotność drewna do kilkunastu %.
Im drewno jest suchsze tym większą ma wytrzymałość na ściskanie i zginanie, m.in. z tego powodu nie używa się do budowy drewna “mokrego”. Nie dość, że może ono przenosić mniejsze obciążenia, to jeszcze nie jest stabilne wymiarowo. Oznacza to, że w procesie schnięcia, będzie się kurczyło
i wykręcało, co z punktu widzenia konstrukcji domu jest zjawiskiem niechcianym.

Drewno konstrukcyjne - struganie i fazowanie krawędzi

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tylko strugane deski, z zaoblonymi lub sfazowanymi krawędziami są drewnem konstrukcyjnym. Nie jest to prawdą, ponieważ taka obróbka drewna nie wpływa na jego wytrzymałość i przenoszenie obciążeń a tych kwestii dotyczy klasyfikowanie drewna konstrukcyjnego.
Struganie desek utwardza ich powierzchnię, czyniąc ją trudniejszą do penetracji dla szkodników i ognia, fazowanie krawędzi natomiast (prócz względów przeciwogniowych) minimalizuje efekt ewentualnego wybrzuszenia płyt kręconych do deski, jeśli ta by się wypaczyła. Tak obrobiony materiał jest również bezpieczniejszy przy montażu i użytkowaniu, ponieważ pozbawiony jest ostrych krawędzi i drzazg.

Zdjęcia z procesu obróbki drewna konstrukcyjnego.
Od lewej: drewno niestrugane, drewno po czterostronnym struganiu, drewno po fazowaniu krawędzi.

Drewno konstrukcyjne w naszych realizacjach

W projektowanych przez nas domach opartych o drewniany szkielet, wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane drewno konstrukcyjne klasy C24, suszone komorowo. Każda deska przechodzi proces czterostronnego strugania i fazownia krawędzi.
Daje nam to pewność, że zbudowane przez nas domy są bezpieczne i trwałe, co jest dla nas rzeczą pierwszorzędną.

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!