Domki letniskowe, domki drewniane - przepisy

Pragnienie posiadania własnej przestrzeni do życia drzemie w każdym z nas. Jednakże w czasach galopujących cen za mieszkania i ogromnych kwot koniecznych do wydania za dom, oczy wielu z nas kierują się na domki letniskowe i domki drewniane. Ich ograniczony metraż pozwala część prac wykonać samodzielnie, natomiast niewielka ilość niezbędnych do załatwienia spraw projektowych i urzędowych wygląda bardzo zachęcająco.

Domki letniskowe, domki drewniane - gdzie można wybudować?

Wszystkim naszym klientom doradzamy zakup gruntu, który umożliwia wykorzystanie go na cele mieszkaniowe. Tańsze działki rolne kuszą wielu inwestorów, jednakże jest to kierunek, obarczony dużym ryzykiem. Takich gruntów często nie można odrolnić, występują problemy z dostępem do mediów i dróg publicznych. Jeśli chcielibyśmy kiedyś domki letniskowe czy też budynki gospodarcze przekształcić na mieszkalne, bo możliwe jest to jedynie na gruntach do tego przeznaczonych.
W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zakup działki objętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, lub gdy dana gmina nie jest nim objęta, to posiadającej wydane Warunki Zabudowy.
Z racji swojego rekreacyjnego przeznaczenia, domki letniskowe i budynki gospodarcze można również stawiać na działkach rekreacyjnych, tzw. ROD. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, które będą omówione w dalszej części tego artykułu.

Więcej na temat odrolnienia gruntu dowiesz się z jednego z naszych odcinków na youtube:

Czym są Warunki Zabudowy i MPZP, omawiamy w kolejnym odcinku:

Domki letniskowe, domki drewniane - projekt

W przeciwieństwie do domów budowanych w oparciu o pozwolenie na budowę, domki letniskowe
i małe domki drewniane, o metrażu do 35m² nie wymagają tworzenia specjalnego projektu architektonicznego. Dokładne wymogi dotyczące dokumentacji najczęściej określone są we wniosku, składanym podczas zgłaszania chęci budowy.
Najczęściej jednak jest to opis budynku, z wyszczególnieniem rodzaju fundamentu, technologii budowy (np. domki drewniane będą miały informacje o wykonaniu w technologii szkieletowej lub z bala), sposobu wykończenia elewacji i dachu. Do tego należy dołączyć wyrysowane na mapce sytuacyjnej umiejscowienie planowanej budowy.
Rysunki ograniczają się do pokazania wszystkich elewacji, z uwzględnieniem otworów okiennych
i drzwiowych, przekroju na którym widać wysokości ścian parteru, ścian kolankowych, domu, kąt dachu itp, oraz (zależnie od tego czy domek letniskowy ma antresolę czy nie) jeden lub dwa rzuty, ukazujące wymiary gabarytowe konstrukcji, powierzchnię zabudowy, użytkową, ścianki działowe oraz ewentualne ciągi komunikacyjne jak korytarze i schody.

Sprawdź jakie są zalety domków drewnianych szkieletowych w tym artykule.

Domki letniskowe, domki drewniane - metraż i wysokość

Niewątpliwie jest to najgorętsze zagadnienie związane z tego typu budynkami. Niezależnie od tego co się ludziom wydaje, co uważają za bardziej sprawiedliwe i jak interpretują przepisy – bezsprzecznie domki letniskowe, domki drewniane, budynki rekreacji indywidualnej oraz budynki gospodarcze budowane w oparciu o procedurę zgłoszenia (bez projektu architektonicznego) mogą mieć w obrysie ścian zewnętrznych maksymalnie 35m². Liczy się to uwzględniając również elewację, choć w przypadku wykończenia styropianem i tynkiem można najpierw wybudować dom o maksymalnym metrażu, potem wystąpić z wnioskiem o docieplenie go i w ten sposób zyskać nieco przestrzeni.
Jeśli budynek ma wystające z bryły elementy, które są podparte na słupach o ziemię, to również wlicza się je do tego metrażu. Chodzi o podparte okapy, podparte balkony i wszelkie inne wystające poza obrys ścian zewnętrznych elementy konstrukcji. Ostatnia nowelizacja przepisów pozwala na wybudowanie zadaszonego tarasu do 12m², wraz z domkiem 35m², w ramach jednego zgłoszenia.

Kwestia wysokości budynku dla wielu nie jest jasna, z powodu sposobu jej obliczania. W świetle przepisów liczy się je od gruntu przy najniżej położonym wejściu aż do szczytu dachu, w kalenicy, wliczając wykończenie dachu. Ogromna ilość projektów jest niezgodna z prawem, ponieważ uwzględnia sam wymiar konstrukcji a dochodzi do niej przecież m.in. fundament, który wystaje z gruntu co najmniej na kilkanaście centymetrów. Na działkach ROD ograniczenie wysokości budynku, to przeważnie 5m. Domki letniskowe, domki rekreacji indywidualnej i budynki gospodarcze wznoszone na działkach budowlanych są zazwyczaj ograniczone do 6m, choć gdzieniegdzie przepisy pozwalają na więcej.

W naszych konstrukcjach bardzo dbamy o spełnianie norm prawnych, dlatego żaden domek nie przekracza dopuszczalnych metraży ani wymiarów. Uwzględniamy grubość poszycia dachu oraz fundament.  Sprawdź ofertę!

Więcej na temat fundamentu punktowego przeczytasz w tym artykule.

Oglądnij jeden z naszych odcinków na youtube, gdzie tłumaczymy jak liczyć różne powierzchnie, m.in. zewnętrzną i użytkową:

Domki letniskowe, domki drewniane - piwnica, poddasze i antresola

Zaraz po metrażu, największe emocje przy rozmowach o domkach letniskowych budzą zagadnienia kondygnacji. W świetle prawa domki letniskowe, domki rekreacji indywidualnej i budynki gospodarcze mogą mieć jedynie parter. Są jednak niewielkie odstępstwa, takie jak:

Poddasze nieużytkowe
Stanowi ono przestrzeń nad dolną kondygnacją, zazwyczaj jest to przestrzeń pomiędzy górą stropu a spodem dachu. Nie może być ono przeznaczone na cele mieszkalne ani na pobyt ludzi. Jeśli zaplanujemy okna na poddaszu nieużytkowym urząd do którego zgłosimy projekt, może go nie przyjąć.

Antresola
Tak samo jak poddasze nieużytkowe, stanowi przestrzeń nad parterem, lecz musi mieć mniejszą powierzchnię od niego. Jej przeznaczenie to cele mieszkaniowe i bez problemu mogą być umieszczane tam okna jednakże nie można jej oddzielać ścianami. Musi to być otwarta przestrzeń, do której dostaje się po schodach z parteru.

Domki w naszej ofercie posiadają możliwość wybudowania ich z antresolą, zwiększając w ten sposób przestrzeń mieszkalną. Sprawdź nasze projekty:
Astra Plus oraz Stella Plus

Bezsprzecznie nie ma możliwości wybudownia piwnicy ani poddasza użytkowego. Próby umieszczenia ich w projekcie będą wiązały się z jego odrzuceniem i koniecznością korekty.

Domki letniskowe, domki drewniane - przekształcenie na mieszkalne

Wbrew temu, co często można usłyszeć, proces zmiany sposobu użytkowania na mieszkalny nie jest łatwy. Niezależnie od kwestii prawnych i finansowych z tym związanych, konieczne jest spełnianie przez dom szeregu innych wymogów. Przede wszystkim jest nią wysokość pomieszczeń, która musi wynosić przynajmniej 2,5m, licząc od posadzki aż do wykończonego sufitu. Korytarze muszą spełniać normy związane z ich szerokością a schody dodatkowo mieć odpowiedniej wielkości i wysokości stopnie.
Co istotne ściany, dach oraz podłoga muszą mieć odpowiednią izolacyjność cieplną, wymaganą przepisami, aktualnymi na moment składania wniosku o zmianę sposobu użytkowania.
Niestety ogromna ilość projektów nie pozwoli w przyszłości na taki zabieg i często sprzedawcy w swoich opisach wprowadzają inwestora w błąd.

Część domków w naszej ofercie umożliwia zmianę sposobu użytkowania na mieszkalny. Wysokość pomieszczeń na parterze wynosi ponad 2,6m a konstrukcja ścian, podłogi i dachu umożliwia takie zaizolowanie termiczne, żeby spełniało aktualne Warunki Techniczne.

Sprawdź nasze projekty:
Astra, Stella
oraz Delta

Domki letniskowe i domki drewniane w naszych realizacjach

W projektowanych przez nas domach opartych o drewniany szkielet, dokładamy starań aby były zgodne z panującymi przepisami. Przemyślane projekty pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń użytkową a wszelkie wymiary i powierzchnie są szczegółowo podawane w opisach w naszej ofercie.

Dobrze wiemy, że masz dużo pytań...

...i z chęcią Ci na nie odpowiemy!